Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Դրեզդենում հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա երկրամասի Լանդթագի նախագահ դր. Մաթիաս Ռյոսլերին:
Հանդիպմանն ընդգծվել է միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտության ծավալման հնարավորությունների տեղաբաշխումը: Այս ուղղությամբ հնչել են կոնկրետ առաջարկներ, մասնավորապես, փորձի փոխանակում Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Սաքսոնիայի Լանդթագի ֆինանսաբյուջետային հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների միջեւ:
Գերմանացի գործընկերը նշել է, որ տարբեր պաշտոնների բերումով առիթ է ունեցել ուսումնասիրելու Հայաստանի պատմությանը, մշակույթին առնչվող փաստեր: Նա ընդգծել է, որ ժողովրդավարությանն առնչվող հարցերում պատրաստ է փոխանակվել կուտակված փորձով՝ հավելելով, որ կրթամշակութային եւ ակադեմիական կրթության ոլորտներում էլ պատրաստ են ծանոթանալու հայաստանյան ուսանելի փորձին:
Լանդթագի նախագահի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել տարածաշրջանի ու Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգային հարցերի վերաբերյալ՝ ներկայացնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ադրբեջանական նկրտումները, Լաչինի ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած բազմաբեւեռ խնդիրները: Նա հիշեցրել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ավելի քան երկու տարի անց Ադրբեջանը դեռ հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդառված եւ ձերբակալված անձանց:  ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձրաձայնել  է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին եւ ակնկալել միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքները:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը  Մաթիաս Ռյոսլերին հրավիրել է Հայաստան:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովները մայիսի 15-ին՝ ժամը 11:00-ին, 334 սրահում համատեղ նիստ կհրավիրեն: Կքննարկվի «ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությո...

The delegation led by the NA President Alen Simonyan met with the President of the Saxon State Parliament of the Federal Republic of Germany Dr. Matthias Rößler in Dresden.
The necessity of deepening the inter-parliamentary cooperation and the distribution of opportunities for the development of parliamentary diplomacy were underscored at the meeting. Concrete proposals were made regarding this, in particular, exchange of experience between the Committees dealing with financial and budgetary affairs of the National Assembly of Armenia and the Saxon State Parliament.
The German colleague noted that due to various positions, he had the opportunity to study facts regarding the history and culture of Armenia. He underlined that he is ready to exchange the accumulated experience in issues related to democracy, adding that they are ready to get acquainted with the instructive experience of Armenia in the spheres of education and culture.
At the request of the President of the Saxon State Parliament, the RA NA President gave details about the security issues facing the region and Armenia, presenting the aspirations of Azerbaijan against the RA sovereign territory, the multipolar problems caused by the Lachin crisis. He reminded his colleague that more than two years after the signing of the trilateral statement of 9 November 2020, Azerbaijan still refuses to return all Armenian prisoners of war, hostages and arrested persons. The RA NA President spoke about the necessity of applying sanctions against Azerbaijan and expected appropriate responses of the international colleagues.